LABORATORIUM
FOTOGRAFICZNE
DUŻEGO
FORMATU

PORADY

przygotowanie plików cyfrowych

FORMATY GRAFICZNE PLIKÓW CYFROWYCH

 • JPEG (*.jpg) - Zalecana najniższa możliwa kompresja (np. w aparatach cyfrowych zapis w trybie "superfine", a w przypadku zapisu w Adobe Photoshop - jakość obrazka "10"). Wielkość zdjęcia nie większa niż 10MB.
 • TIFF (*.tif) - Zapis bez kompresji LZW (dodatkowa opłata za ewentualne rozkompresowanie plików w Laboratorium). Wielkość zdjęcia nie większa niż 100MB.
 • BMP (*.bmp)
    Najpopularniejszym formatem zapisu plików graficznych jest JPEG, zaś najlepszy z punktu widzenia jakości jest TIFF. W praktyce naświetlenia nie widać jednak różnicy pomiędzy zdjęciem naświetlonym z pliku JPEG a TIFF o ile owe pliki mają rozdzielczość odpowiadającą wybranemu rozmiarowi odbitki (np. 1200X1800 pikseli w przypadku zdjęcia 10x15cm).
 • NOŚNIKI, KTÓRE OBSŁUGUJEMY

 • Płyty CD-R, CD-RW
 • Karty Pamięci: Smart Media (SM), Compact Flash (CF), Secure Digital (SD), MultiMediaCard (MMC), Sony Memory Stick, XD
 • Inne: ZIP 250, ZIP 100, karty USB, dyskietki 3,5
 • ROZDZIELCZOŚĆ PLIKÓW CYFROWYCH

 • Agfa D-Lab3 naświetla pliki w stałej rozdzielczości 400dpi.
    Minimalna - dająca dobre efekty - rozdzielczość, z jaką mogą być przygotowane pliki cyfrowe to 254dpi.
    W praktyce naświetlania zaobserwowaliśmy, że najczęsciej pliki kopiowane w naszym laboratorium, mają rozdzielczość około 300 dpi dla formatu docelowego. Niższa rozdzielczość tych plików nie wpływa znacząco na pogorszenie jakości wywołanych zdjęć, a to dzięki doskonałym parametrom technicznym i oprogramowaniu naszego Agfa D-lab3.
 • TWÓJ APARAT, A ROZMIAR ODBITKI

  przybliżona
  rozdzielczość
  FORMAT 9x13 FORMAT 10x15 FORMAT 13x18 FORMAT 15x21 FORMAT 20x30
  1200 X 800
  aparat 1,0 MPix
  1400 X 1050
  aparat 1,4 MPix
  1600 X 1200
  aparat 2,0 MPix
  2000 X 1500
  aparat 3,0 MPix
  2300 X 1725
  aparat 4,0 MPix
  2600 X 1950
  aparat 5,0 MPix
  3100 X 2325
  aparat 7,2 MPix
  NAJLEPSZA JAKOŚĆ DOBRA JAKOŚĆ SŁABSZA JAKOŚĆ

  W JAKIM TRYBIE NAŚWIETLISZ PLIKI?

    Stosunek boków odbitki wynosi w przybliżeniu 2 do 3 (np. zdjęcie 10x15cm). Większość aparatów cyfrowych zapisuje zdjęcia, które mają proporcje boków 3 do 4 (np. 1200x1600 pikseli). Zdjęcia z plików cyfrowych możesz naświetlić na trzy sposoby: FILL, FIT lub z DYNAMICZNYM CIĘCIEM.
  W każdej z trzech wymienionych opcji, skrajne obszary zdjęcia (około 2%) zostaną ze względów technologicznych obcięte. Ubytek jest widoczny wyraźniej w przypadku zamawiania odbitek o większych rozmiarach (np. 15x21)

  OPCJA
  FILL

 • OPCJA FILL
  ZALETY - zdjęcie ma estetyczniejszy wygląd, gdyż obraz zajmuje cały obszar odbitki.
  WADY - nastąpi obcięcie obrazu po dłuższym boku, jeżeli proporcje boków zdjęcia zapisanego w pliku cyfrowym są inne, niż proporcje boków zamawianej odbitki. Np. w przypadku zamówienia odbitki 10x15cm (2/3) z pliku cyfrowego o rozdzielczości 1200x1600 pikseli (3/4), stracisz po ok. 6mm z góry i z dołu zdjęcia. Zwróć uwagę na uszy i ogon kota ze zdjęcia powyżej.
    Opcja zalecana szczególnie w przypadku zdjęć "luźniej" kadrowanych (krajobrazy, imprezy), gdzie skrajne obszary zdjęcia są mniej istotne.
    Opcja FILL jest najczęściej wybieranym trybem naświetlania plików cyfrowych przez naszych klientów.
 • OPCJA
  FIT

 • OPCJA FIT
  ZALETY - obraz na odbitce nie zostanie obcięty, względem obrazu z pliku cyfrowego.
  WADY - pojawią się białe paski na krótszych bokach odbitki, jeżeli proporcje boków zdjęcia zapisanego w pliku cyfrowym są inne niż proporcje boków zamówionej odbitki.
    Opcja zalecana szczególnie w przypadku zdjęć "ciasno" kadrowanych (portret, makro), lub zdjęć technicznych, gdzie ważne są także skrajne partie zdjęcia.
 • OPCJA
  DYNAMIC

 • OPCJA "DYNAMICZNE CIĘCIE" - w tej opcji odbitka ma dokładnie proporcje boków pliku cyfrowego. Opcja "dynamic" jest de facto opcją FIT, różni je jedynie brak białych pasków na krótszych bokach zdjęcia.
  ZALETY - obraz na zdjęciu nie zostaje obcięty
  WADY - zdjęcie ma mniejsze wymiary, więc może nie pasować do popularnych albumów fotograficznych (zmiast zamówionych 10x15 cm, odbitka ma wymiary 10x13,6 cm).
    Opcja ta, jako jedyna jest niedostępna w przypadku zamawiania zdjęć w formacie 9x13cm.
    Maksymalna długość cięcia dynamicznego wynosi 30,5cm. W przypadku gdy z proporcji wynika, że cięcie powinno nastąpić np. na 40 cm, to d-lab.3 wykona cięcie na 30,5cm a zdjęcie zostanie dopasowane do formatu i pojawią się na dluższych bokach dwa białe paski.
 • ZALECENIA DODATKOWE

 • Pliki zapisz w przestrzeni sRGB (24 bity). Dotyczy to także plików przygotowanych jako zdjęcia czarno - białe czy sepia.
 • Plików cyfrowych nie kompresuj programami "pakującymi" typu WinZIP, WinRAR itp.
 • Unikaj używania polskich czcionek w nazwach plików.
 • W celu uzyskania satysfakcjonujących rezultatów proponujemy naświetlenie jednej odbitki jako próby i skalibrowanie własnego monitora. Wszystkie odbitki z plików naświetlamy bez korekcji laboranta i bez korekcji digilaba.
 • STUDIO ART&LAB  ul. Spokojna 13 01-044 Warszawa   022 828 26 39   wilab@wilab.pl

  ::

  oferta

  ::

  cennik

  ::

  promocja

  ::

  kontakt

  ::

  porady

  ::

  powrót

  Copyright by Studio ART & LAB © sierpień 2009