LABORATORIUM
FOTOGRAFICZNE
DUŻEGO
FORMATU

PORADY

przygotowanie plików cyfrowych

FORMATY GRAFICZNE PLIKÓW CYFROWYCH

  • JPEG (*.jpg) - Zalecana najniższa możliwa kompresja (np. w aparatach cyfrowych zapis w trybie "superfine", a w przypadku zapisu w Adobe Photoshop - jakość obrazka "10"). Wielkość zdjęcia nie większa niż 10MB.
  • TIFF (*.tif) - Zapis bez kompresji LZW (dodatkowa opłata za ewentualne rozkompresowanie plików w Laboratorium). Wielkość zdjęcia nie większa niż 100MB.
  • BMP (*.bmp)
      Najpopularniejszym formatem zapisu plików graficznych jest JPEG, zaś najlepszy z punktu widzenia jakości jest TIFF. W praktyce naświetlenia nie widać jednak różnicy pomiędzy zdjęciem naświetlonym z pliku JPEG a TIFF o ile owe pliki mają rozdzielczość odpowiadającą wybranemu rozmiarowi odbitki (np. 1200X1800 pikseli w przypadku zdjęcia 10x15cm).
  • NOŚNIKI, KTÓRE OBSŁUGUJEMY

  • Płyty CD-R, CD-RW
  • Karty Pamięci: Smart Media (SM), Compact Flash (CF), Secure Digital (SD), MultiMediaCard (MMC), Sony Memory Stick, XD
  • Inne: ZIP 250, ZIP 100, karty USB, dyskietki 3,5
  • ROZDZIELCZOŚĆ PLIKÓW CYFROWYCH

  • Agfa D-Lab3 naświetla pliki w stałej rozdzielczości 400dpi.
      Minimalna - dająca dobre efekty - rozdzielczość, z jaką mogą być przygotowane pliki cyfrowe to 254dpi.
      W praktyce naświetlania zaobserwowaliśmy, że najczęsciej pliki kopiowane w naszym laboratorium, mają rozdzielczość około 300 dpi dla formatu docelowego. Niższa rozdzielczość tych plików nie wpływa znacząco na pogorszenie jakości wywołanych zdjęć, a to dzięki doskonałym parametrom technicznym i oprogramowaniu naszego Agfa D-lab3.
  • TWÓJ APARAT, A ROZMIAR ODBITKI

    przybliżona
    rozdzielczość
    FORMAT 9x13 FORMAT 10x15 FORMAT 13x18 FORMAT 15x21 FORMAT 20x30
    1200 X 800
    aparat 1,0 MPix
    1400 X 1050
    aparat 1,4 MPix
    1600 X 1200
    aparat 2,0 MPix
    2000 X 1500
    aparat 3,0 MPix
    2300 X 1725
    aparat 4,0 MPix
    2600 X 1950
    aparat 5,0 MPix
    3100 X 2325
    aparat 7,2 MPix
    NAJLEPSZA JAKOŚĆ DOBRA JAKOŚĆ SŁABSZA JAKOŚĆ

    W JAKIM TRYBIE NAŚWIETLISZ PLIKI?

      Stosunek boków odbitki wynosi w przybliżeniu 2 do 3 (np. zdjęcie 10x15cm). Większość aparatów cyfrowych zapisuje zdjęcia, które mają proporcje boków 3 do 4 (np. 1200x1600 pikseli). Zdjęcia z plików cyfrowych możesz naświetlić na trzy sposoby: FILL, FIT lub z DYNAMICZNYM CIĘCIEM.
    W każdej z trzech wymienionych opcji, skrajne obszary zdjęcia (około 2%) zostaną ze względów technologicznych obcięte. Ubytek jest widoczny wyraźniej w przypadku zamawiania odbitek o większych rozmiarach (np. 15x21)

    OPCJA
    FILL

  • OPCJA FILL
    ZALETY - zdjęcie ma estetyczniejszy wygląd, gdyż obraz zajmuje cały obszar odbitki.
    WADY - nastąpi obcięcie obrazu po dłuższym boku, jeżeli proporcje boków zdjęcia zapisanego w pliku cyfrowym są inne, niż proporcje boków zamawianej odbitki. Np. w przypadku zamówienia odbitki 10x15cm (2/3) z pliku cyfrowego o rozdzielczości 1200x1600 pikseli (3/4), stracisz po ok. 6mm z góry i z dołu zdjęcia. Zwróć uwagę na uszy i ogon kota ze zdjęcia powyżej.
      Opcja zalecana szczególnie w przypadku zdjęć "luźniej" kadrowanych (krajobrazy, imprezy), gdzie skrajne obszary zdjęcia są mniej istotne.
      Opcja FILL jest najczęściej wybieranym trybem naświetlania plików cyfrowych przez naszych klientów.
  • OPCJA
    FIT

  • OPCJA FIT
    ZALETY - obraz na odbitce nie zostanie obcięty, względem obrazu z pliku cyfrowego.
    WADY - pojawią się białe paski na krótszych bokach odbitki, jeżeli proporcje boków zdjęcia zapisanego w pliku cyfrowym są inne niż proporcje boków zamówionej odbitki.
      Opcja zalecana szczególnie w przypadku zdjęć "ciasno" kadrowanych (portret, makro), lub zdjęć technicznych, gdzie ważne są także skrajne partie zdjęcia.
  • OPCJA
    DYNAMIC

  • OPCJA "DYNAMICZNE CIĘCIE" - w tej opcji odbitka ma dokładnie proporcje boków pliku cyfrowego. Opcja "dynamic" jest de facto opcją FIT, różni je jedynie brak białych pasków na krótszych bokach zdjęcia.
    ZALETY - obraz na zdjęciu nie zostaje obcięty
    WADY - zdjęcie ma mniejsze wymiary, więc może nie pasować do popularnych albumów fotograficznych (zmiast zamówionych 10x15 cm, odbitka ma wymiary 10x13,6 cm).
      Opcja ta, jako jedyna jest niedostępna w przypadku zamawiania zdjęć w formacie 9x13cm.
      Maksymalna długość cięcia dynamicznego wynosi 30,5cm. W przypadku gdy z proporcji wynika, że cięcie powinno nastąpić np. na 40 cm, to d-lab.3 wykona cięcie na 30,5cm a zdjęcie zostanie dopasowane do formatu i pojawią się na dluższych bokach dwa białe paski.
  • ZALECENIA DODATKOWE

  • Pliki zapisz w przestrzeni sRGB (24 bity). Dotyczy to także plików przygotowanych jako zdjęcia czarno - białe czy sepia.
  • Plików cyfrowych nie kompresuj programami "pakującymi" typu WinZIP, WinRAR itp.
  • Unikaj używania polskich czcionek w nazwach plików.
  • W celu uzyskania satysfakcjonujących rezultatów proponujemy naświetlenie jednej odbitki jako próby i skalibrowanie własnego monitora. Wszystkie odbitki z plików naświetlamy bez korekcji laboranta i bez korekcji digilaba.
  • STUDIO ART&LAB  ul. Spokojna 13 01-044 Warszawa   022 828 26 39   wilab@wilab.pl

    ::

    oferta

    ::

    cennik

    ::

    promocja

    ::

    kontakt

    ::

    porady

    ::

    powrót

    Copyright by Studio ART & LAB © sierpień 2009